آموزش رفع کندی سرعت ویندوز و کامپیوتر و افزایش سرعت آن

 • خانه  »  وبلاگ  »  آموزش رفع کندی سرعت ویندوز و کامپیوتر و افزایش سرعت آن
آموزش رفع کندی سرعت ویندوز و کامپیوتر و افزایش سرعت آن

آموزش رفع کندی سرعت ویندوز و کامپیوتر و افزایش سرعت آن

حتما تابحال بارها برایتان اتفاق افتاده باشد که تا چند روز ابتدای نصب ویندوز، کامپیوتر شما سرعت بالایی داشته اما به مرور زمان سرعت خود را از دست داده است و تاجایی ادامه داشته است که اکثر مواقع ویندوز شما Freeze شده باشد یا به اصطلاح “هنگ” کرده است. این کاهش سرعت دلایل زیادی می تواند داشته باشد که در این مقاله از پردینا قصد داریم به شما نحوه ی رفع آن را توضیح دهیم.

 


۱ . حذف نرم افزارهای غیرضروری و کم کاربرد

شما هم احتمالا مانند خیلی از افراد دیگر، دوست دارید نرم افزارهای زیادی را نصب کنید. اما آیا تابحال شده که کمی از تعداد این نرم افزارها بکاهید؟ نرم افزارها توانایی ایجاد و اجرای سرویس (Service) ویندوزی را دارند که این سرویس ها در پس زمینه می توانند RAM و CPU کامپیوتر شما را مصرف کنند. آنتی ویروس ها بالاترین مصرف رم و سی پی یو در پس زمینه ویندوز را دارند. بنابراین اگر RAM و CPU شما کم است، باید آنتی ویروسی انتخاب کنید که میزان مصرف آن پایین باشد و روی سرعت و نحوه ی عملکرد ویندوز شما تأثیر نگذارد.

نرم افزارهای دیگر را از طریق Programs and Features ویندوز خود می توانید مدیریت و کنترل کنید. آن دسته از نرم افزارهایی را که نمی شناسید ، یا مصرفی برایتان ندارند را بطور کامل حذف کنید.

 


۲ . برنامه هایی که درهنگام اجرای ویندوز اجرا می شوند را مدیریت کنید.

Startup ویندوز مکانی است که به شما لیستی از نرم افزار را می دهد که این نرم افزارها و سرویس ها، در ابتدای زمانی که ویندوز اجرا می شود، به طور خودکار اجرا می شوند. زیاد شدن تعداد این گونه نرم افزارها روی سرعت Boot ویندوز تأثیرگذار است. بنابراین روی Task Bar کلیک راست کرده و Task Manager را باز کنید. در تب Startup می توانید به لیست نرم افزارها دسترسی داشته باشید.

برای غیرفعال کردن اجرای خودکار آن نرم افزار، روی نام آن کلیک راست نموده و گزینه Disable را کلیک کنید.

 


۳ . امکان Disk Cleanup را فراموش نکنید!

وارد My Computer شوید. روی درایو C کلیک راست کنید. در بخش Properties کلید Disk Cleanup را کلیک کنید و کمی صبر کنید تا فایل های غیرضروری اسکن شده و برایتان لیست شود.

تمامی گزینه های داخل لیست را انتخاب کرده و کلید Cleanup system files را کلیک کنید.

 


۴ . از امکان Defragment داخلی ویندوز استفاده کنید!

هارد دیسک نوعی ذخیره ساز دائمی است که برای خواندن اطلاعات از الگوریتم خواندن خطی یا پشت هم استفاده می کند.یکی از دلایل کاهش سرعت آن به نسبت SSD ها نیز همین مورد است.درایو های سالید،فلش درایو ها و حافظه رم،از الگوریتم پیشرفته دسترسی تصادفی (Random access) استفاده می کنند.البته نه این مورد بدان معنی نیست که هارد دیسک برای پیدا کردن یک فایل تمامی قسمت های خود را جستجو می کند.فایل های اصلی سیستم عامل پس از روشن شدن سیستم بر روی حافظه رم بارگذاری می گردد.پس از آن دسترسی به فایل های سیستم عامل بسیار سریعتر انجام می پذیرد.هر فایل و درایو دیگر نیز بر روی هارد دیسک یک آدرس ایجاد کرده و حجم این آدرس ها معمولا با بیت و بایت شناخته می شود.با توجه به این آدرس ها،هارد دیسک به سراغ مکانی می رود که اطلاعات آن درخواست شده است.اما با این همه،وجود فضاهای خالی موجبات زمان بیشتر برای دسترسی اطلاعات را فراهم می سازد.

این الگو را می توان در زبان های برنامه نویسی قدیمی نیز مشاهده کرد و حتی زبان C نیز گاها می تواند خانه های خالی را در یک الگوریتم جستجو نماید.عمل دیفرگ این فضاهای خالی را از میان برداشته و فایل های ذخیره شده را در کلاسترهای نزدیک به هم و پشت هم میچیند.بدین ترتیب سرعت دسترسی هارد به آنها بالا رفته و به طبع سرعت سیستم نیز افزایش خواهد یافت.این خانه تکانی هارد دیسک در اکثر سیستم عامل ها حتی مک وجود دارد.لازم به ذکر است که انجام این عمل در فواصل زمانی کوتاه چندان توصیه نمی شود.

یکی از درایوهایتان کلیک راست کنید. گزینه ی Properties را کلیک کنید. در تب Tools گزینه Optimize را کلیک کنید. در لیست باز شده، درایوهایتان را می بینید که لیست شده اند. روی یک درایو کلیک کنید، کلید Analyze را بزنید و کمی صبر کنید. اگر نیاز به دیفرگ کردن بود، کلید Optimize را کلیک کنید و منتظر بمانید. این کار کمی طول می کشد.

 


۵ . استفاده از Troubleshooter داخلی ویندوز

در ویندوز Troubleshooter شامل ابزارهایی هست که می تواند در زمینه های مختلفی به شما کمک کند. برای بحث سرعت کامپیوتر و عملکرد آن، یک ابزار در این قسمت وجود دارد. در ویندوز ۷ در Control Panel و در ویندوز ۱۰ در Cortana عبارت Control Panel را جستجو کرده و وارد آن شوید.

 


۶ . از برنامه iSpeeder استفاده کنید

ابزار iSpeeder توسط گروه پردینا برنامه نویسی شده است. کارایی این ابزار را مطالعه کنید:

 1. بهینه سازی برنامه های درحال اجرا و کنترل و مدیریت میزان مصرف منابع
 2. جلوگیری از برنامه های غیرضروری یا ابزارهای مشکوک جهت دسترسی به میزان منابع بسیار بالا
 3. بهینه سازی و کنترل مصرف منابع سرویس های داخلی ویندوز و جانبی درحال اجرا
 4. بهینه سازی ارتباط میان سخت افزار و نرم افزار از طریق بهینه کردن تنظیمات و دستورات مدیریتی
 5. بهینه سازی میزان بکارگیری سخت افزارها و جلوگیری از آسیب به قطعات کامپیوتر از طریق تعیین حداکثر میزان مصرف
 6. بهینه سازی تنظیمات BIOS جهت بهبود کارکرد کامپیوتر
 7. دارای ابزار داخلی Cron جهت مدیریت و بهینه سازی خودکار سیستم عامل در پس زمینه بدون ایجاد تداخل در کار با سیستم
 8. امکان رتبه دهی سرعت و کارایی سیستم شما از ۱۰۰ نمره! بر اساس متدهای “تأخیر / کیفیت / سرعت” سه مورد سیستم عامل ، CPU و RAM
 9. ارائه ی نمودار میزان سرعت و بهینگی کامپیوتر و حافظه ی اصلی کامپیوتر شما
 10. دارای سیستم هوشمند داخلی در هنگام تجزیه و تحلیل اطلاعات کارکرد سخت افزار شما و اعمال تعمیرات متناسب با اطلاعات دریافتی
 11. امکان تعمیر سکتورهای خراب در هنگام مدیریت درایوها و درایورها
 12. دارای قابلیت جلوگیری از کرش (Crash) شدن ویندوز به دلیل No Responding نرم افزارها
 13. دارای ابزار بهینه سازی خودکار درایورها، درایوها و سیستم عامل
 14. امکان محدود کردن میزان دسترسی این نرم افزار به RAM جهت کاهش میزان مصرف!
 15. و…

 

هنوز دیدگاهی ارسال نشده! شما اولین باشید...

همچنین مطالب زیر را هم به شما پیشنهاد می کنیم

باگ خطرناک و مشکل امنیتی بسته نصب آسان وردپرس با افزونه Duplicator + راه حل

باگ خطرناک و مشکل امنیتی بسته نصب آسان وردپرس با افزونه Duplicator + راه حل

اخیرا کاربران زیادی گزارش کرده اند که سایت تازه نصب آن ها بعد از یک هفته هک شده است! پس از بررسی های متعددی که گروه پردینا روی این سایت ها انجام داده، مشخص شد که افزونه ی Duplicator وردپرس که برای ساخت و نصب بسته های نصب آسان برای قالب ها استفاده می شود، […]

آموزش رفع خطای Fatal error undefined function get_bloginfo وردپرس

آموزش رفع خطای Fatal error undefined function get_bloginfo وردپرس

یکی از خطاهایی که عموما کاربران وردپرسی پس از بروز رسانی وردپرس با آن مواجه می شوند، خطای Fatal error undefined function get_bloginfo است. این خطا انواع مختلفی دارد که در اینجا قصد داریم دو نوع از این خطا را به شما معرفی و نحوه ی رفع آن را توضیح دهیم. اولین نوع خطا به صورت […]